Su basınç düşürücü nedir, ne işlere yarar ?

Su Basınç Düşürücü

Su basınç düşürücü konulu yazımızın işinize çok yarayacağını düşünüyoruz. Susuz günlere gittikçe yaklaştığımız şu sıkıntılı günlerde kendiniz ve doğa için faydalı bir şeyler yapmak isterseniz, gerekçelerini içeren alttaki yazımı lütfen okuyunuz.

Komşularınızın faturalarını hiç kontrol ettiniz mi? Su basınç düşürücü.

Siz yapmamış olabilirsiniz ama biliniz ki, bina girişine bırakılan elektrik, su ve doğalgaz faturalarınız kontrol ediliyor olabilir. Böyle bir durumun muhatabı olarak adıma gelen faturaların hep kıskanıldığı kulağıma gelmiştir. Ben burada diğerleri gibi hayranlık uyandıran su fatura bedelimin düşük olması nedenlerini ifşa edeceğim. ;)

Kullanılmış görünen suyun ne kadarı işe yaramış ?

Suyu boş yere akıtmaya periyodik olarak sabah yüzünüzü yıkamayla, banyo yapmayla, diş fırçalamayla, tıraş olmak veya klozeti temizlemek için litrelerce temiz su kullanmayla başlar gün içinde çamaşır ve bulaşık makinelerinin temiz son durulama suyunu gidere boşaltarak su imha çalışmalarımıza çeşitli şekillerde devam ederiz. Ayrıca bazen bulaşık miktarını az bulup tasarruf amacıyla! elle yıkamayı da tercih ederiz.
Tüm bu savrukluğu akılcı çözümlerle kontrol altına alabilirsiniz. Örneğin sakal tıraşı için bir tıraş tası kullanarak musluğu açık bırakmaz veya klozet sifonunu çektiğinizde akacak su miktarını yeterli seviyeye ayarlayabilirsiniz. Oran vermek gerekirse klasik musluk / fotoselli musluk değişimiyle bile % 60-65 su tasarrufu yapabileceğinizi hatırlatayım.

Peki, su tasarrufu için komple bir çözüm var mı ?

Vereceğimiz sıradaki bilgiyi yukarıda belirtilen konularda alacağınız tedbirlerle birlikte uyguladığınızda çok ciddi komple bir tasarruf önlemi almış olursunuz. Yok, hemen hatırı sayılır bir önlem almak isterseniz okumaya devam ediniz.

Su basınç düşürücü – Su basınç regülatörü – Su basınç ayarlayıcı

Bu en önemli ve etkili çözüm için su tesisatçısı çağırarak konutunuzun su şebeke girişine, su sayacının hemen sonrasına basınç regülatörü taktırınız. Bu hızlı ve ekonomik çözümle aşağıdaki avantajlara kavuşacaksınız.

  • Su faturanızda kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak ciddi düşüşler yaşayabilirsiniz.
  • Konutunuzda bulunmadığınız veya geceleyin uykuda olduğunuz zamanlarda tesisatta olabilecek patlamalarla meydana gelecek su baskınlarının önüne geçersiniz.
  • Musluk, ara musluk ve klozet rezervuar iç takım armatürleri kolay kolay arıza yapmayacaklardır.
  • Doğalgaz kombisi, çamaşır ve bulaşık makinesi gibi su şebekesine bağlı cihaz veya makineler su basıncına bağlı arızalar yapmayıp uzun ömürlü olacaklardır.

Genel olarak manometreli/manometresiz olarak tercih edebileceğiniz su basınç ayarlayıcısı sadece size ait su girişine takıldığında sonuç verecektir. Apartman girişlerine takılacak ortak su basınç regülatörü işe yaramayacağı gibi sorunlara da yol açacaktır.
Basınç regülatörü takıldıktan sonra basıncı sorun yaşamayacağınız bir değere kadar düşürüp bir süre kullanarak test ediniz. Bu süre içinde doğalgaz kombisi, çamaşır ve bulaşık makinesi sorun çıkarırsa basıncı yükseltiniz, sorun yaşamayarak az miktar daha düşürmeye devam ederek ihtiyacınız olan sorunsuz değerde bırakınız.
Tüm bu ayarlamaları basınç değerlerini görerek yapmak isterseniz manometreli su basınç ayarlayıcı taktırmayı tercih ediniz.

Komşularınızın sizi de kıskanmalarını istiyorsanız su tesisatçısı olarak hizmetinizdeyiz.